Co wchodzi w skład instalacji wodociągowej?

zawór bezpieczeństwa

Zastanawiałeś się kiedyś na tym, jak do twojego domu, czy też mieszkania, dociera woda z oddalonych nieraz o wiele kilometrów wodociągów? Poniżej przedstawimy podstawowe elementy układu zamkniętego, dzięki któremu woda dopływa tam, gdzie powinna, czyli do naszych łazienek, kuchni, czy też kranów w ogródku.

Rury

Mają różne długości i średnice. To właśnie dzięki nim oraz odpowiedniemu ciśnieniu woda znajduje drogę od wodociągów, aż do naszych mieszkań. Wysokiej jakości materiał, z którego są one wykonane, gwarantuje nam dobrej jakości wodę, co widać chociażby po nowych osiedlach, do których doprowadzane są spełniające wszystkie dzisiejsze standardy łączenia.

Zawory

Każda z instalacji, większa, jak i mniejsza, powinna posiadać odpowiednie zawory, a w tym i czuwający nad ciśnieniem odpowiednio dobrany zawór bezpieczeństwa. Z pewnością niejedna osoba zauważyła, że w sklepach występuje on w wielu rozmiarach i kształtach. Materiał, z którego wykonany jest każdy zawór bezpieczeństwa, dobierany jest na podstawie mediów, z którymi będzie miał on bezpośredni kontakt. A wszystko po to, aby uniknąć szybkiej korozji i zużycia materiału. Następstwem zepsucia się w taki sposób zaworu bezpieczeństwa mogłaby być awaria całej instalacji i wstrzymanie jej pracy.

Złączki, kształtki i inne

Żadna rura nie biegnie bezpośrednio w prostej linii, dlatego też ważne są elementy, które nie tylko zmieniałyby jej kierunek, ale i pozwalały ją stopniowo zwężać. Właśnie do tego celu w instalacji występują różnego rodzaju i kształtu złączki, mufy, kolanka, trójniki i inne. To dzięki nim pod miastami rozbudowana jest sieć rurociągów.

Filtry

W tak dużych instalacjach muszą występować różnego rodzaju filtry, dzięki którym możemy mieć pewność, że do obiegu nie przedostaną się różne zanieczyszczenia, mogące doprowadzić do awarii całej instalacji.

Kurki, zawory i wodomierze

Są to już elementy, z którymi mamy bezpośrednią styczność. To dzięki nim możemy u nas w domu zakręcać i odkręcać wodę, zaś wodomierze pozwalają nam określić ile dokładnie jej zużywamy. Elementy te występują również i w samych wodociągach, które są w stanie zamknąć przepływ wody w danych obszarach miasta. Jest to bardzo praktyczna funkcja, dzięki której bez problemu można prowadzić chociażby prace budowlane, czy też wymianę zbyt starych, wadliwych rur.

Powyżej przedstawiliśmy podstawowe elementy, które wchodzą w skład instalacji wodociągowej. Są one niezbędne do tego, abyśmy w naszych mieszkaniach mieli bieżącą, czystą wodę. Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim ciśnieniu, bez którego doprowadzenie wody do mieszkań byłoby niemożliwe.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *